Our network

Back to School: Tame the Breakfast Budget | Families

Title (Max 100 Characters)

Back to School: Tame the Breakfast Budget
Back to School: Tame the Breakfast Budget

It may only be July, but before you know it the kids will be heading back to school. Mornings can be busy and chaotic, but don't let the chaos push you to go through the drive thru, spending money you don't have on not so nutritious breakfast sandwiches and burritos. With a little planning you can make delicious, nutritious and inexpensive breakfasts for the entire family without compromising the family grocery budget.

Have you seen the Wal-Mart commercial that says if you buy breakfast products at their store you can serve breakfast for $1 per person, as opposed to $5 at the local drive-thru? Why should breakfast even cost $1 per person? Learn how to tame your breakfast budget with these inexpensive breakfast recipes.

 

Clarence Businesses